« بلاگ

مفهوم انار و نقش انار در شب یلدا

میوه‌ای با پوستی سرخ و زیبا که وقتی آن را می‌شکافی دانه‌هایی اشتهابرانگیز، خوشرنگ و خوش‌بو می‌بینیم. دانه‌هایی که آب از دهان جاری می‌کند.

انار علاوه بر ظاهر جذاب، خواص بسیار زیادی دارد. این میوه سرشار از ویتامین ث، فیبر و آنتی‌اکسیدان است.

کسترول را پایین می‌آورد پس در سلامت قلب نیز مأثر است. همان‌طور که پیداست انار میوه‌ای قرمز رنگ است و میوه‌های قرمز رنگ که آنتی‌اکسیدان فراوان دارند، از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کنند.

مصرف هر یک عدد انار حدود نیمی از مصرف روزنه ما به فیبر را تأمین می‌کند و باعث دفع سموم از کبد می‌شود، که این دو خاصیت می‌تواند عامل زیبا و بی‌نقص شدن پوست صورت و جوان ماندن آن شود.

طبق باورهای عامیانه خوردن انار در دوران بارداری باعث داشتن کودکی زیبا می‌شود.شاید این خواص باعث ایجاد چنین باورهایی شده باشد.

علاوه بر خواص سلامتی و پزشکی، انار معانی گوناگونی نیز دارد. مثلاً سرخی انار را به خورشید تشبیه می‌کنند و یا انار را میوه‌ی‌ منتسب به آناهیتا و با زایش و آبادانی هم‌پیوند می‌دانند. انر نماد خنده نیز هست و شعرا در سرودهایشان انار را به لب و دهان نیز تشبیه کرده‌اند.

به خاطر دانه‌هایی که در دلش دارد آن را نماد باروری و زاییش می‌دانند. بر اساس یک سنت کهن که در میان برخی اقوام رایج است، عروس اناری بر زمین می‌اندازد تا بترکد و دانه‌هایش روی زمین پخش شود. تعداد دانه‌های پخش شده نماینگر این است که او چند فرزند به دنیا خواهد آورد.

زرتشتیان در آیین پیوند همسری، دختران و پسرانشان با آرزوی باروری به آنان انار می‌دهند و همچین آن‌ها انار را در سفره به نشانه‌ی پیمان زناشویی می‌گذارند.

انار جزئی جدانشدنی از سفره یلداست. انار در یلدا نشانه شادی و زاییش است.

بر اساس یک باور قدیمی، مردم با خوردن انار در یلدا از میوه‌های تابستانی خداحافظی می‌کنند و به استقبال سرما و زمستان با میوه‌هایش می‌روند. بعضی افراد هم معتقدند انار در سفره یلدا باعث دفع سردی از بدن می‌شود. دلیل حضور انار در یلدا هر چه باشد نکوست و زیبایی این سفره را دوچندان می‌کند.

یاقوت‌های انار تداعی‌کننده صحنه‌ای آمیخته با جادو و شگفتی در این مراسم باشکوه است. اگر همراه با این یاقوت‌ها، مادربزرگ قصه‌گویی باشد که کرسی در خانه دارد تا دور هم بنشینیم و طعم یاقوت‌ها را بچشیم و به داستان‌ها گوش‌جان دهیم، دیگر جادوی این فضا قابل وصف نیست.

گاهی از زبان مادربزرگ‌ها و... به بچه‌ها می‌شنویم که داستانکی از انار می‌گویند که یک دانه از هزار دانه انار از بهشت است و باید تمام یک انار را خورد تا آن دانه را به دست آورد. در نتیجه بچه‌ها سرگرم و مراقب دانه دانه‌های انار را می‌خورند و هشیارند که مبادا حتی یک دانه به زمین افتد.

با این حساب این میوه خوشمزه و زیبا می‌تواند هدیه بسیار مناسب و دلبر در مناسبتی مثل یلدا باشد.

انار یلدا مفهوم انار هدایای 97 هدایای خلاقانه تبلیغاتی خواص انار نماد انار در یلدا خوراکی های یلدا میوه های یلدا دانه بهشتی آنتی اکسیدان فیبر